Εργαστήρια δεξιοτήτων

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Οικολογία-Παγκόσμια και τοπική Φυσική Κληρονομιά

Σχολικός κήπος

Στο πλαίσιο του μαθήματος «εργαστήρια  δεξιοτήτων» της Γ΄ τάξης του σχολείου μας αποφασίσαμε  τη δημιουργία του  σχολικού  κήπου,  ο οποίος παραμελήθηκε  την περίοδο του Covid- 19 .

Συνεργαζόμαστε οι μαθητές/τριες των  τμημάτων της  Γ΄ τάξης  με τους μαθητές   του Ολοήμερου και με την καθοδήγηση των δασκάλων μας, ξεκινήσαμε δειλά δειλά στις αρχές Φεβρουαρίου.

Αρχικά σπείραμε σπόρους σε γλαστράκια και προετοιμάσαμε σκάβοντας τα παρτέρια που θα τα μεταφυτέψουμε. Συμμετέχουμε με μεγάλο ενδιαφέρον, ενώ δίνουμε την ευκαιρία να εμπλακούν όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας και να συνεργαστούμε με φορείς της κοινωνίας  μας.

Μαθαίνουμε να συνεργαζόμαστε, να φροντίζουμε υπεύθυνα την υποχρέωση που αναλάβαμε. Έτσι έχουμε τη χαρά να  προσφέρουμε στο σχολείο μας.

Οι μαθητές/τριες Γ΄ τάξης και του Ολοήμερου