Υποδομή

Τα προγράμματα φιλαναγνωσίας που διοργανώνονταν για χρόνια στο σχολείο μας σε συνδυασμό με την απουσία παιδικού τμήματος στη δημοτική δανειστική βιβλιοθήκη, γέννησαν την ανάγκη δημιουργίας της σχολικής μας βιβλιοθήκης. Με την αμέριστη στήριξη της διεύθυνσης του σχολείου, του συλλόγου διδασκόντων και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων μια αίθουσα του σχολείου μετατράπηκε σε σχολική βιβλιοθήκη. Επίσης, ευχαριστούμε τα Ελληνικά Πετρέλαια για την συνεισφορά τους στον εξοπλισμό της βιβλιοθήκης.

Από την πρώτη μέρα λειτουργίας της τα παιδιά του σχολείου αγκάλιασαν τη βιβλιοθήκη τους είτε αναλαμβάνοντας υπεύθυνοι για τη λειτουργία της (τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης κάθε χρονιά) είτε σαν ενεργά μέλη του δανειστικού της τμήματος.

Παράλληλα στα πλαίσια της λειτουργίας της, οργανώνουν δράσεις όπως :

• οι επισκέψεις συγγραφέων (Σ. Ζαραμπούκα, Ε. Αρτζανίδου κ.α.),
  • η συλλογή βιβλίων (καινούριων ή μεταχειρισμένων) για τον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης
  • και τέλος δράσεις με στόχο την καλλιέργεια της βιβλιοφιλίας ειδικά στα παιδιά των μικρότερων τάξεων.